Projekt zakończony
Nasza Solidarność
Wartość projektu: 227.225 zł
Źródło finansowania: Program Aktywizacja Społeczna Osób Starszych (ASOS), środki własne
Termin realizacji: marzec – grudzień 2018
Jako realizator projektu: stworzyliśmy efektywne partnerstwo, wykorzystaliśmy naszą wiedzę z obszaru aktualnych wyzwań środowiska seniorów, stworzyliśmy ogólnopolską siatkę pracowników i wolontariuszy, opracowaliśmy fachowy poradnik, wypracowaliśmy założenia do kolejnych projektów na rzecz seniorów (w tym wolontariat seniorów).
Pobierz poradnik prawny dla seniora
Poradnik prawny dla seniora – cz. I
Projekt realizowany był w partnerstwie z Krajowym Sekretariatem Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność (KSEiR). Polegał na prowadzeniu stałych porad prawnych w 23 sekcjach KSEiR z całej Polski – łącznie 644 godzin dla 450 osób w 23 miastach.
Na podstawie raportów z udzielanych porad, sporządzanych przez prawników, opracowany i wydrukowany został poradnik prawny wspomagający rozwiązywanie problemów życiowych osób starszych. Poradnik przybliża tematykę darowizny, umowy dożywocia, zapisów na wypadek śmierci (testament) oraz zachowku, w tym kwestie podatkowe, opłaty i inne obowiązki publiczno-prawne.
Oprócz tego dla seniorów przeprowadzono szkolenia z zakresu zróżnicowanych form aktywności społecznej, w tym wolontariatu, partycypacji w procesach decyzyjnych, w życiu społecznym, politycznym i obywatelskim. Zorganizowano 4 3-dniowe szkolenia seminaryjno-warsztatowe dla łącznie 62 osób. Ich uczestnicy wypracowywali lokalne strategie aktywizacji społecznej i obywatelskiej.
Odbyła się także 3-dniowa wizyta studyjna w Warszawie, w której wzięły udział 24 osoby. W jej ramach uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Senioralnej w Sejmie i mieli możliwość aktywnego udziału w jej obradach, a także spotkali się z wolontariuszami pracującymi na rzecz seniorów.
O tym, jak ważne są inicjatywy na rzecz aktywności społecznej seniorów, świadczą ich opinie wyrażone w ramach ewaluacji projektu:
- Solidarność jest potrzebna emerytom aby zawsze propagowali, przekazywali młodszemu pokoleniu tradycje Związku i jego idee.
- „Solidarność” daje nam możliwość działania . Daje możliwość wyrażania zbiorowych opinii, w wyborach wszystkich szczebli, możliwość krytykowania. Nigdy nie przestaliśmy być członkami „S”, a ideały „S” są dla nas zawsze żywe i ważne. W naszym wieku spotkania z ludźmi o bliskich nam poglądach są bardzo ważne.
- Pracując w zespołach mamy świadomość o wartościach i sile naszych współbraci. Jesteśmy winni przekazywania tych wartości naszym potomkom.
Realizatorzy projektu:
Dowiedz się więcej o projekcie: